Çat Belediye Başkanlığı

İlçemizin Tarihi

İlçemizin Tarihi

TARİHİ

      İlçemizin bulunduğu topraklar yüzyıllar önce çeşitli akınlara maruz kalmıştır. Anadolu’ya yönelik Türk akınları özellikle Doğu Anadolu da yurt edinmek isteyen başta Selçuklular olmak üzere birçok Türk boyları Erzurum’a yaptıkları akınlarda İlçemiz topraklarına da akınlar düzenlemişlerdir.

       Yıllarca Rus işgalinde kalan İlçemiz, Rusların çekilmesiyle birlikte Ermeni mezalimlerine maruz kalmış çok sayıda insanımız Hunharca katledilmiş, köyler yakılmış, yıkılmıştır.


COĞRAFİ YAPISI

           İlçemiz, Erzurum İlinin güneyinde yer alan Palandöken dağların güney batısındaki 1960 rakımlı arazi üzerine kurulmuştur. İl merkezine 52 km, Karlıova ilçesine 58 km, Bingöl il merkezine 120 km mesafededir. 39º Kuzey enlem, 41º Doğu boylamları arasında yer almaktadır. Doğusunda Tekman, batısında Tercan, kuzeyinde Erzurum, güneyinde ise Karlıova ve Yedisu ilçeleri bulunmaktadır.
          İlçemizin toplam yüzölçümü. 1386 km² ’dir Volkanik ve kayalık, etrafı tepelerle çevrili bir arazi görünümü arz eden yüksek platoların geniş alanlara yayıldığı, fazlaca düzgün arazinin olmadığı kısmen çorak ve tuzlu topraklara sahip bir yapıdadır. Yerleşim yerinde bazaldik toprak yapısı vardır. İlçe genelinde kestane rengi toprak yaygındır. Çoğunluğu çayır ve mera arazisidir. Yüksek dağ ve çayır toprakları geniş yer kaplamaktadır. Palandöken dağları eteklerinden gelen Tuzluca ve Ağa köyü çayları ilçeyi iki taraftan çevirir.
 

Belediye V4
64x64

İlçemizin Tarihi

Devamı...
64x64

Coğrafi Konumu

Devamı...

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

Videolar